Protez Kliniği
17 Ekim 2022

Protez Kliniğimizde uzman diş hekimimiz hizmet vermektedir.

Protezler, çeşitli nedenlerle kaybedilmiş dişlerin yerine ya da estetik bozuklukların giderilmesi için, kişinin çiğneme, konuşma fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi için yapılan yapay dişlerdir.

Kliniğimizde yapılan protezler;

 Hareketli Protezler; 

 Ağızda eksik diş sayısı sabit protez yapılamayacak kadar fazla olduğunda veya hiç diş bulunmadığı durumlarda hareketli protezler yapılır. Bu protezler çenelerdeki dişsiz alanlardan (damaklardan)  destek olan, çene kemikleri üzerindeki yumuşak dokulara oturan protezlerdir. Bu protezler hasta tarafından takılıp çıkartılabilir.

 

 Sabit Protez (Kron, Köprü, Kaplama);

 

 Ağızda bir veya birden fazla diş kaybı durumunda oluşan boşlukları doldurmak için komşu dişlerden destek alınması esasına dayanan tedavi şeklidir. Yapay dişler, doğal dişlerin üzerine hazırlanan metalden ve porselenden oluşan yapılara tutturulurlar. Yapılabilmesi için komşu dişlerin sağlıklı olması gerekir.   

 

dis_protez_yeni1.pngdis_protez_yeni2.png

Gece Plağı (Splint);

Dişleri birbirinden uzaklaştırarak Buruksizmin (diş sıkma ve gıcırdatma) olası etkilerini kasları gevşeterek ortadan kaldırarak ağrıyı azaltır. Eklem pozisyonunu değiştirerek çene eklemindeki aşırı yüklenmeyi azaltır. Gece plağı (Splint) şeffaf plastikten yapılarak  alt veya üst çeneye uygulanabilen  plaklardır.

 Hastaların kabulü;

Genel Diş Kliniklerinde hekim tarafından muayenesi yapılan hastalar iç sevk yolu ile protez kliniğine yönlendirilir. Protez başlangıcından sonraki aşamalar için klinikteki personel tarafından randevu verilir.