Emzirme Politikası
07 Ocak 2022

BAFRA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ

EMZİRME POLİTİKAS
1-Kurumumuza başvuran tüm annelerin bebeklerini emzirmeleri konusunda tüm personeli kapsayan aktif bir politika oluşturulmuş olup, bu politika tüm personele tebliğ edilmiştir.

2-Tüm personele bu politikalar doğrultusunda eğitim verilmektedir. Yer değişikliği, personel değişikliği gibi durumlarda en geç altı ay içinde gerekli eğitimler güncellenmektedir.

3-Kuruma başvuran veya herhangi bir gerekçe ile kurumumuza gelen gebeler emzirmenin yararları ve yöntemleri konusunda bilgilendirilmektedir.

4-Anneler nasıl emzirecekleri ve herhangi bir nedenle bebeklerinden ayrı kaldıkları zamanlarda sütün nasıl sağılması gerektiği ve emzirmeyi nasıl sürdürecekleri konusunda bilgilendirilmektedir. Kurumumuzda bu konularda eğitici broşürler dağıtılmaktadır.

5-Kurumumuza başvuran annelere tıbbi bir gerekçe olmadıkça yenidoğanlara anne sütü dışında hiçbir yiyecek ve içecek önerilmemektedir. İlk altı ay sadece anne sütü verilmesi devamında ise uygun tamamlayıcı beslenme ile birlikte emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi konusunda aileler bilgilendirilmektedir.

6-Anneler bebeğin her isteyişinde emzirmeleri konusunda bilgilendirilmektedir.
7-Emzirmenin korunması, desteklenmesi ve yaygınlaştırılması için aile hekimleriyle, Bafra Devlet Hastanesi Anne Sütü Danışmanlığı Birimi ve Gebe Okulu ile işbirliği yapılmaktadır.

8-Kurumumuzda anne sütü muadili ürünlerle ilgili gerekli düzenlemeler yapılmaktadır. Gelen annelere emzirilen bebeklere biberon veya emzik türünden hiçbir şey verilmemesi konusunda bilgi verilmekte eğitim yapılmaktadır.

9-Kurumumuzda bebek formüllerinin pazarlanması ile ilgili uluslararası yasa benimsenmiş ve uygulanmaktadır.